Haberler

Karpuzda Külleme ve İlaçları

Karpuzda külleme ve ilaçları beyaz tozlu fungal gelişme heriki yaprak yüzeyinde, yaprak sapı ve gövde üzerinde gelişir. Gelişme çoğunlukla konidi olarak adlandırılan eşeysiz üreme sporlar ile olur. Hastalık belirtileri ilk olarak taç yaprakları, gölgeli yapraklar ve yaprak alt yüzeylerinde gelişme gösterir. Sarı lekeler fungal gelişmenin olduğu yüzeyin arka tarafından görülmektedir. Yaşlı bitkiler ilk olarak etkilenir, infektelenen yapraklar genellikle solar ve kururlar. Hatalıktan dolayı bitkiler erken olgunlaşmaya maruz kalabilir. Meyve infeksiyonları karpuz ve hıyar bitkilerinde nadirdir. Kleistothecium (dayanıklı ve eşeyli üreme organı)  koyu kahverenkli, küçük yaplardır, küçük büyüteçler olmadan farkedilmeyebilir ve bu sporlar hastalığın ileri dönemlerinde bitki artıkları üzerinde görülür.
 
KARPUZDA KÜLLEME MÜCADELESİ:
 
Kültürel Mücadele
 
1. Bitkilerin iyi koşullarda yetiştirilmesi ve devamlı kontrolü.
2. Dayanıklı kültivarlann yetiştirilmesi.
3.Hastalık etmenine karşı yurt dışında biyolojik mücadele de tavsiye edinmektedir. Bunlardan AQ10 biofungicide bir fungal hyperparazit (Ampelomyces quisqualis)’dir.
 
KİMYASAL MÜCADELE:
 
Bütün bölgede ilk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. İlaçlama havanın serin ve sakin olduğu zamanlarda bitkinin her tarafının ilaçla kaplanması şeklinde olmalıdır.  Genellikle 10 günlük aralıklarla hastalığın seyrine göre 2–5 ilaçlama yapılabilir,
sistemik ilaçlar 15 gün ara ile uygulanmalıdır. Yağıştan sonra ve fazla çiğ bulunduğunda toz kükürt uygulaması yapılmamalıdır, çünkü çıkabilecek güneş nedeni ile yanıklar meydana gelebilir. Genellikle günlük sıcaklık ortalaması 270
C’nin üstünde ve orantılı nemin de % 50’nin altına düştüğü zamanlarda ilaçlamaya ara verilmeli, şartlar değiştiğinde ise ilaçlamaya devam edilmelidir.