Haberler

Bitki Hastalıkları İle Kimyasal Mücadele

Kimyasal mücadele veya kimyasal savaş hastalık etmenlerine karşı bazı kimyasal maddeler kullanılarak yapılan mücadele şeklidir. 
Ülkemizde ve dünyada halen en çok uygulanan mücadele yöntemi olma özelliğini halen sürdürmektedir. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
 
1. Kimyasal mücadele sonuçlarının kısa zamanda görülmesi
2. Uygulanmasının oldukça kolay olması
3. Diğer mücadele yöntemlerine göre bir çok durumda daha ekonomik oluşu          
    
Kimyasal mücadelede kullanılan ilaçlara genel olarak Pestisit adını vermekteyiz.        
Bunlar hedef alınan patojen organizmaya veya zararlıya göre değişik isimler alır.
 
Fungusları öldüren pestisitlere...........Fungisit
  
Bakterileri  öldüren pestisitlere...........Bakterisit
  
Virusları öldüren pestisitlere................Virisit
  
Yabancıotları öldüren pestisitlere...........Herbisit denir.
 
Bugün için virisitler pratik olarak kullanılmamaktadır.Bakterisit olarak bazı Antibiyotikler etkili ise de ekonomik olmadıklarından pratikte pek kullanılmazlar. Ancak bazı fungisitlerin bakterisit etkiside bulunmaktadır. Örneğin bazı bakırlı preparatlar  aynı  zamanda  bakteriyel hastalıklara da etkilidir. Bu nedenle bu başlık  altında  daha  çok  fungisitlerden bahsedilecektir. 
 
Fungisitlerin etki şekli ya patojene karşı konukçunun dayanıklılığını artırarak enfeksiyonu azaltırlar yada patojenin direkt kendisine etkili olurlar. Buradaki etki patojenin hücre duvarının ana maddelerinden bazılarının sentezlenmesini engelleyerek veya hücre duvarına zarar verecek bir takım kompleksler oluşturarak iş görürüler. Bu yolla patojenin bazı gerekli koenzimlerini inaktif hale getirerek patojen proteinlerinin bozulmasını neden olurlar.